امروز
Skip Navigation Links

پرسش های متداول

در صورت نیاز به مطرح کردن پرسش جدید به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید


 • (ثبت اختراع)آیا امکان تغییر اطلاعات اظهار نامه از طریق گزینه "ویرایش اظهارنامه" وجود دارد؟

  تا قبل از ثبت نهایی امکان تغییر اطلاعات اظهارنامه وجود دارد و با کد رهگیری می توانید اظهارنامه را بازیابی و ویرایش نمایید ولی پس از دریافت شماره اظهار نامه به هیچ عنوان تغییر در مفاد اظهار نامه امکان پذیر نمی باشد، مگر از طریق ثبت انواع درخواست

 • (ثبت اختراع)آیا ایده ها به عنوان اختراع به ثبت می رسند؟آیا سازمان یا مرجعی هست که ایده ها را به ثبت برساند؟

  خیر ایده ها به عنوان اختراع ثبت نمی گردند-می توانید ایده خود را به صورت غیر رسمی از طریق حضور در برخی از جشنواره ها مانند جشنواره ایده های برتر به ثبت برسانید اما این فرآیند بار حقوقی ندارد به این معنا که هیچگونه حقی برای دارنده ایده از قبیل جلوگیری از سوء استفاده ایده به وسیله اشخاص غیر ایجاد نمی کند

 • (ثبت اختراع)آیا پس از ثبت اختراع شخص دیگری می تواند آن را ثبت کند؟

  از زمانی که اختراع شما ثبت می شود حقوق شما بطور موثر از تاریخ ثبت اختراعتان آغاز می¬شود چون فقط در صورتی می¬توانید علیه استفاده غیر مجاز از اختراع شما توسط اشخاص ثالث اقامه دعوی نمائید که اختراع شما به ثبت رسیده باشد چگونه مي توان مطلع شد که طرحی که مدنظر ما است قبلاً اختراع شده است يا خیر ؟ شما می توانید با جستجو اختراعات در سطح داخلی و سطح بین المللی اقدام نمائید

 • (ثبت اختراع)آیا دفاتر منطقه ای مرجع مالکیت فکری در خصوص نو و کاربردی بودن تقاضاهای اداره ثبت اظهار نظر می نماید؟

  بله، اداره ثبت اختراعات و مالکیت صنعتی پس از بررسی اولیه، از یکی مراجع منطقه ای مرجع مالکیت فکری استعلام می نماید. در همین راستا دانشگاه صنعتی امیرکبیر آمادگی دارد تا به عنوان مرجع استعلام مالکیت فکری در رابطه با بررسی ادعای اختراع (پس از ارزیابی و کارشناسی) به استعلام اداره ثبت اختراعات پاسخ دهد. در این رابطه متقاضیان می توانند در سامانه ی اداره کل ثبت اختراعات و مالکیت صنعتی، دانشگاه صنعتی امیرکبیر را به عنوان مرجع معرفی و نسبت به انجام پيگيري هاي بعدي، اقدام نمايند

 • (ثبت اختراع)آیا هر اختراعی قبل از ثبت باید ساخته شده باشد؟

  خیر ، ارائه نقشه فنی از اختراع به همراه متن اختراع کفایت می کند

 • (ثبت اختراع)آیا همه متقاضیان باید اطلاعات مربوط نماینده قانونی را وارد نمایند؟

  متقاضیانی که وکیل دادگستری و یا وکیل حقوقی دارند اطلاعات مربوط به این قسمت را وارد نمایند.توجه داشته باشید با وارد نمودن اطلاعات مربوط به نماینده قانونی متقاضی باید وکالت نامه را نیز جزء مدارک، پیوست نماید.لازم به ذکر است چنانچه مالک ، شخص حقوقی باشد اضافه کردن نماینده قانونی اجباری است. در مورد شرکت ها و موسسات حقوقی نماینده قانونی می تواند یکی از افراد دارای حق امضاء نیز باشد

 • (ثبت اختراع)اجزای اختراع شامل چه چیزهایی است

  خلاصه اختراع خلاصه صرفاً برای اطلاعات فنی و فاقد استفاده های حقوقی است. وضعیت موجود در زمینه اختراع و راه حل ارائه شده در اختراع بصورت خلاصه می بایست در این قسمت درج شود. برطبق ماده ۱۳ آئین نامه اجرایی قانون ثبت اختراعات، طرحهای صنعتی و علائم تجاری مصوب ۱۳۸۶ در خلاصه اختراع باید به شرح ذیل عمل شود: ۱) با عنوان اختراع شروع شود. ۲) زمینه فنی که اختراع به آن تعلق دارد را تعیین کند تا در جستجوی سوابق اخترع ادعایی مورد استفاده قرار گیرد. ۳) مشکل فنی، اساس راه حل ارائه شده برای آن را و همچنین کاربرد یا کاربردهای اصلی اختراع را بطور اجمالی روشن نماید (چونکه در توصیف اختراع این مواردباید به تفصیل بیان شود) ۴) درصورت لزوم خلاصه اختراع باید مشتمل به فرمول های شیمیایی یا معادلات ریاضی باشد تا براساس آنها ویژگی های اختراع به بهترین شکل بیان شود. ۵) درصورتی که برای توضیح اختراع ارجاع به نقشه ضرورت داشته باشد، پس از توضیح خلاصه هر قسمت باید نشانه های ارجاع دهنده به هریک از نقشه ها در داخل پرانتز ذکر گردد پس اگر برای بیان اجمالی اختراع مثالها یا نقشه ها مقتضی باشد باید ضمیمه شود. ۶) در خلاصه اختراع بیشتر باید برجستگیهای تکنیکی و فنی اختراع ذکر شود نه مزایا و ارزش اختراع ۷) در قوانین ملی ثبت اختراع برای مطالب خلاصه اختراع، معیار و محدودیت تعداد کلمات درنظر گرفته شده است که بین ۷۰ تا ۲۰۰ کلمه است. چکیده (abstract): بسیاری از پتنت ها حاوی چکیده ای است که خلاصه ای از اختراع را نشان می دهد. چکیده به خواننده اجازه می دهد تا ایده ای از یکی از محتویات پتنت در عرض چند دقیقه در ذهن خود شکل بدهد. توصیف (description): پیش زمینه پتنت را توضیح می دهد. اینکه چه زمینه ای قبل از اختراع وجود دارد و تفاوت بین فناوری قبلی و آنچه اختراع ادعا می کند را به عنوان یک افزودنی جدید به اختراعات قبلی بیان می کند. به علاوه پیشرفت فناوری و راه های جدید یافت شده برای حل مشکلات موجود را بیان می کند. نقشه و رسم ها (drawings): اغلب پرونده های پتنت حاوی نقشه هایی است که اختراع مورد نظر را آشکارتر می سازد. ادعا (claims): نشان می دهد چه چیزی در این اختراع جدید است و پتنت شده است. متن اختراع بوسیله مرجع دادن به دانش قبلی (prior art) توضیح داده می شود. برخی پرونده های پتنت با گزارش های جستجو (search report) منتشر می شوند که نشان دهنده یک مجموعه از مراجع ذکر شده است که در طول جستجو مبتنی بر مدرک و سند در مرحله اول بدست آمده است و سطح تازگی اختراع مورد ادعا را نشان می دهد.

 • (ثبت اختراع)بعد از تشکیل پرونده بصورت الکترونیکی آیا متقاضی باید در اداره برای پیگیری حاضر شود ؟

  خیر بعد از تشکیل پرونده در صورتی که دانشگاه صنعتی امی کبیر را انتخاب نموده باشید به صورت الکترونیکی از این دانشگاه استعلام خواهد شد. کارشناس اداره ثبت اختراعات دانشگاه طی تماس تلفنی با مخترع جهت پیگیری اختراع در تماس خواهد بود.

 • (ثبت اختراع)جهت ثبت اختراع در ايران بايستي به کجا مراجعه كرد ؟

  ثبت اختراع از طریق سامانه اداره کل ثبت اختراعات و مالکیت صنعتی به آدرس http://iripo.ssaa.ir انجام پذیر است. متقاضی به سامانه مراجعه و پس از ثبت نام، اظهارنامه مربوطه را تکمیل نموده و برای بررسی به اداره ثبت اختراعات و مالکیت صنعتی ارسال می نماید. پس از انجام مراحل بررسی و در صورت احراز شریط لازم، تقاضای مطرح شده ثبت و گواهی نامه ثبت اختراع به نام متقاضی صادر می شود.

 • (ثبت اختراع)چه مواردی به عنوان اختراع قابل ثبت نیست؟

  قوانین مرتبط با ثبت و حمایت از اختراع از موارد زیر حمایت نمی کند: • کشفیات، نظریه های علمی، روش های ریاضی و آثار هنری • طرح ها یا روش های انجام کار تجاری و سایر فعالیت های ذهنی و اجتماعی • روش های تشخیص و معالجه ی بیماری های انسان یا حیوان (شامل فراورده های منطبق با تعریف اختراع و مورد استفاده در روش‌های مزبور نمی شود). • منابع ژنتیک و اجزای ژنتیک تشکیل دهنده آن ها و همچنین فرایندهای بیولوژیک تولید آن ها • آنچه قبلاً در فنون و صنایع پیش بینی شده باشد. • اختراعاتی که بهره برداری از آنها خلاف موازین شرعی یا نظم عمومی و اخلاق حسنه باشد.

 • (ثبت اختراع)در صورتیکه هر یک ازمشخصات شخصی مندرج در اظهار نامه (مربوط به مالک، نماینده قانونی،دریافت کننده ابلاغ، طراح و یا مخترع) از قبیل، نام، ایمیل، شماره همراه و... غلط تایپ شده باشد، چه اقدامی باید انجام بدهیم ؟

  باید از طریق آدرس "iripo.ssaa.ir" <== " خدمات الکترونیکی"<==="ثبت درخواست/ لایحه" ، با وارد نمودن شماره اظهارنامه و رمز شخصی، نسبت به ثبت درخواست (به صورت ذیل) اقدام نمایید. 1- انتخاب موضوع لایحه : "درخواست تغییر در مندرجات اظهارنامه" 2- متن لایحه به شرح ذیل: اداره ثبت ........(اختراع یا طرح های صنعتی یا علام).......... با سلام با عنایت به اشتباه تایپی در .... مربوط به ....... خواهشمند است، نسبت به تغییر ............. از ............... به .............. اقدام نمایید. بعنوان مثال: با عنایت به اشتباه تایپی در شماره همراه مربوط به دریافت کننده ابلاغ خواهشمند است، نسبت به تغییر شماره همراه از 091222222 به 09123333333 اقدام نمایید.

 • (قرارداد)شرایطی که از لحاظ کارشناسان سازمان تامین اجتماعی جهت صدور مفاصا حساب رایگان مد نظر قرار می گیرد چیست؟

  - تشخیص قرارداد مبنی بر پژوهشی بودن الف) موضوع یا عنوان بر پژوهشی و تحقیقاتی بودن فعالیت قرارداد دلالت داشته باشد. ب)عناوین خرید، خدمات و امکان سنجی از لحاظ بیمه پژوهشی محسوب نمی شود. ج) کارفرما می بایست در نامه درخواست مفاصا حساب بر تحقیقاتی بودن و پژوهشی بودن قرارداد اذعان نماید و محل تامین اعتبار قرارداد از محل ردیف بودجه پژوهشی آن کارفرما باشد. د) از لحاظ سازمان تامین اجتماعی چون دانشگاه پیمانکار می باشد مکاتباتش جهت اخذ مفاصا حساب بی تاثیر می باشد. و) ملاک پژوهشی بودن در نهایت به تشخیص سازمان تامین اجتماعی بستگی دارد و معمولاً سازمان تامین اجتماعی قراردادهایی را پژوهشی تلقی می نماید که مقاله ISI ، کتاب و ژورنال بین المللی داشته باشد. 2- مجری حقوقی در تمامی قراردادها معاونت پژوهشی می باشد که بیمه از کارفرما درخواست می نماید، مجری حقیقی را معرفی نماید. کارفرما می بایست مجری و همکاران قرارداد را فقط و فقط اعضای هیات علمی رسمی دانشگاه معرفی نماید.

 • (قرارداد)فرآیند نظارت،ارزیابی و امتیازدهی به اجرای قرارداد چگونه است؟

  امیاز دهی به قراردادها به شکل گرنت می باشد.فرآیند امتیازدهی گرنت: 2-1 - امتياز کليه قراردادهايي که قبل از تاريخ 10/10/90 خاتمه يافته اند،بر اساس فرمول سابق گرنت و به صورت تجمیعی 2-2 قراردادهای منعقده بالای 50میلیون تومان،بر اساس درصدپيشرفت،درصدهمکاری و حجم قرارداد 2-3قراردادهای منعقده کمتراز 50میلیون تومان، بر اساس درصدپيشرفت،درصدهمکاری و حجم قرارداد

 • (قرارداد)مراحل اخذ مفاصا حساب از سازمان تامین اجتماعی چگونه است؟

  • کارفرما در انتهای قرارداد طی مکاتبه ای با سازمان تامین اجتماعی درخواست صدور مفاصا حساب می نماید. کارشناسان سازمان تامین اجتماعی با بررسی قرارداد اقدام به صدور مفاصا حساب می نمایند.

 • (قررداد)وضعیت مالیات قراردادهای صنعتی چگونه است؟

  دانشگاه از مالیات معاف است. علت آن است که شماره حساب درآمدهای اختصاصی دانشگاه به شماره 2177519001002 نزد بانک ملی شعبه فردوسی یک حساب دولتی بوده و نزد خزانه دارایی می باشد و واریز مبلغ مالیات توسط کارفرما به این شماره حساب دولتی معاف می باشد.

 • (کلان عتف)ارکان ساختار اجرایی طرح های کلان در چند سطح قرار می گيرند؟

  سیاست گذار کلان ( شورای عالی عتف و کمیسیون دائمی)، سیاست گذار اجرا (کمیسیون تخصصی)، مدیریت و برنامه ریزی اجرا ( کمیته راهبری)، نظارت بر اجرا (کمیته نظارت)و اجرا(مجریان)

 • (کلان عتف)ارکان ساختار اجرایی طرح های کلان در چند سطح قرار مي گيرند؟

  سیاست گذار کلان ( شورای عالی عتف و کمیسیون دائمی)، سیاست گذار اجرا (کمیسیون تخصصی)، مدیریت و برنامه ریزی اجرا ( کمیته راهبری)، نظارت بر اجرا (کمیته نظارت)و اجرا(مجریان)

 • (کلان عتف)دسته بندی طرح های کلان ملی چگونه است؟

  سه دسته طرح کلان ملی تعریف شده است: دسته اول طرح¬هایی هستند که هدف آنها گسترش مرزهای دانش و یا تولید علم بومی است. خروجی این دسته از طرح¬ها بصورت مستندات علمی بوده و معمولا بهره¬بردار نهایی آنها دستگاه-های فرابخشی کشور هستند. دسته دوم طرح¬هایی هستند که با هدف تولید اسناد مدیریتی حوزه¬های مختلف یا طراحی سیستم¬های پیچیده جهت حل مسائل مهم کشور و یا ایجاد یک زیرساخت ملی تعریف شده¬اند. بهره¬بردار نهایی این دسته از طرح¬ها عمدتا دستگاه¬های دولتی هستند. دسته سوم طرح¬هایی هستند که با هدف تولید یک محصول ملی و یا توسعه یک فناوری فرآیندی با قابلیت تجاری سازی در سطح ملی/ بین¬المللی تعریف شده اند.

 • (کلان عتف)وظایف رکن سیاست گذار اجرا چیست؟

  انتخاب نمایندگان شورای عالی در کمیته راهبری، بررسی و تائید گزارشات و اسناد استراتژیک و برنامه¬ای مصوب کمیته راهبری طرح و ارائه آن به دبیرخانه، نظارت بر تدوین قرارداد طرح، تصویب رکن اجرایی و مدیر طرح پیشنهادی از سوی کمیته راهبری طرح، تائید اعضای کمیته نظارت و اعلام پایان طرح به دبیرخانه

 • (کلان عتف)وظایف رکن سیاست گذار کلان چیست؟

  ایجاد هماهنگی و اعمال نظارت بر حسن اجرای طرح¬ها بر اساس اسناد و سیاست¬های بالادستی

 • (کلان عتف)وظایف رکن مدیریت و برنامه ریزی اجرا چیست؟

  بررسی و تائید اسناد استراتژیک و برنامه¬ای طرح که توسط مجری محوری ارائه و پیشنهاد شده است، بررسی و تائید گزارش¬های ادواری پیشرفت مالی و فیزیکی طرح که از سوی کمیته نظارت ارائه شده است و ارسال آن به کمیسیون تخصصی، پیشنهاد رکن اجرایی و مجری محوری برای هر طرح کلان به کمیسیون تخصصی و تائید مدیر طرح که از سوی مجری محوری معرفی شده است.

Close