امروز
Skip Navigation Links

ساخت تستر انواع رله های حفاظتی

یکی از عرصه‌هايي كه براي تحقق حماسه اقتصاد مقلومتی مي‌بايست نگاه ويژه‌اي به آن شود، عرصه علم و فناوري است. در واقع رويكرد به اين عرصه مي‌بايست بلند مدت، استراتژيك، راهبردي و متاثر از نهضت علمي و رويكردي مبتني بر دانش همراه با سعي و تلاش باشد و با تجاري‌سازي كارهاي علمي، به ايجاد درآمد و توليد محصولات داخلي براي كشور منجر شود. يكي از صنايعي كه در اين راستا نيازمند نگاه ويژه است، صنعت برق كشور و كليه صنايع وابسته به آن است.

با عنایت به این مسئله آزمایشگاه تخصصی-تحقیقاتی حفاظت دانشگاه صنعتی امیرکبیر بر آن شد تا با توجه به توان علمي و تجربه‌هاي موفق خود در ساخت تستر انواع رله حفاظتی، يك نمونه رله حفاظتي و ديگر پروژه‌هاي موفق حفاظتي، اقدام به طراحي و ساخت نيمه صنعتي و صنعتي رله‌­های پرکاربرد و استراتژیک کشور نماید. براین اساس در فاز اول این طرح کلان ملی، نمونه­های صنعتی رله­های حفاظتی اضافه جریان، اضافه بار، جهتی، زمانی و مولتی فانکشن ساخته شد و دانش فنی این رله­ها در اختیار متخصصین داخلی قرار گرفت. تا از اين طريق علاوه بر مزاياي بيشمار اقتصادي و استراتژيك، گامي هرچند كوچك در رسيدن به اهداف والاي سند چشم‌انداز كشور داشته باشد.

با توجه به آنکه هرساله در کشور هزينه‌هاي هنگفتي در زمينه‌ خرید و خدمات تعمیرات و نگه­داری انواع رله­های حفاظتی انجام مي‌شود، لذا اجرای این طرح علاوه بر مزایای بیشمار فنی و اقتصادی گامی موثر در جلوگیری از خروج ارز از کشور می­باشد.

به منظور تجاری­سازی این طرح عظیم ملی، مذاكرات گسترده‌اي با صنايع عمده مصرف‌كننده رله­های حفاظتی در كشور نظير شركت‌هاي برق منطقه‌اي و توزيع برق، صنايع فولاد، پتروشيمي، ذوب فلزات و ... گرديد كه همگي ضمن آنکه این طرح را مايه مباهات و غرور ملي و خارج شدن صنعت برق كشور از سلطه شركت‌ها و سازنده‌هاي خارجي اين تجهيزات كه به بهانه‌هاي مختلف و با هدف ضربه زدن به اين صنعت مهم و حياتي از فروش و ارائه خدمات جانبي آن‌ها به صنايع ايران خودداري مي‌كنند، دانسته‌اند، نسبت به استفاده از رله­های ساخته شده در این طرح ابراز علاقه نموده­اند.

نمونه رله ساخته شده

Skip Navigation Links

راهنما

آمار بازدید سایت