جایزه علامه طباطبایی از سوی بنیاد ملی نخبگان به پروفسور گئورگ قره پتیان استاد رشته مهندسی برق دانشگاه صنعتی امیرکبیر اعطا شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، در آئین تقدیر از برگزیدگان پنجمین دوره جایزه علامه طباطبایی از ۱۹ نفر از استادان برجسته کشور به عنوان برگزیده جایزه با اهداء لوح و جایزه تجلیل شد که در این مراسم پروفسور گئورگ قره پتیان استاد رشته مهندسی برق دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز جز برگزیدگان بود.
آئین تقدیر از برگزیدگان پنجمین دوره جایزه علامه طباطبایی توسط بنیاد ملی نخبگان ۲۸ آبان ماه با حضور دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهور و رییس بنیاد ملی نخبگان، حجت‌الاسلام مصطفی رستمی رئیس نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌ها و جمعی از اساتید برجسته دانشگاهی برگزار شد.
جایزه علامه طباطبایی جایزه‌ای است که به اساتید ممتاز و محققان برجسته کشورمان در تمام رشته های علوم توسط بنیاد ملی نخبگان اعطا می شود.

برگزیدگان پنجمین دوره این جایزه اساتید رشته های فیزیک، مهندسی صنایع، مهندسی عمران، سم‌شناسی – فارماکولوژی، پزشکی، زیبایی شناسی و علوم هنر، مدیریت، علوم اقتصادی، روانشناسی، مهندسی متالوژی، ژنتیک، گوارش، مهندسی برق، ریاضی، علوم دامپزشکی – جراحی، شیمی، کشاورزی و داروسازی بودند.
در میان ۱۹ برگزیده این جایزه، تنها ۴ نفر از رشته های مهندسی بودند و در رشته مهندسی برق نیز تنها پروفسور قره پتیان به عنوان برگزیده انتخاب شدند.
پروفسور قره‌پتیان تاکنون بیش از ۱۲۰۰ مقاله تدوین کرده شده است که بیش از ۷۰۰ مقاله وی در کنفرانس‌های بین‌المللی داخل و خارج کشور ارائه شده و بیش از ۴۰۰ مقاله علمی پژوهشی و ISI وی نیز در مجلات معتبر داخل و خارج کشور چاپ شده است.
این استاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دارای ۱۵ کتاب تالیف و ترجمه است و همچنین وی ۲۵ طرح را نیز به اختراع رسانده‌اند.
وی در سال ۹۷ به عنوان استاد برجسته مهندسی برق کشور از سوی فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران و پژوهشگر برگزیده کشوری در گروه فنی مهندسی از سوی وزارت علوم تحقیقات و فناوری انتخاب شده است.
با استناد به پایگاه استنادی طلایه داران علم تامسون رویترز (ISI-ESI) پروفسور قره‌پتیان در زمره یک درصد برتر دانشمندان و نخبگان علمی جهان قرار گرفته است.
همچنین وی در سال ۱۳۹۶ با توجه به میزان بالاترین استنادات ثبت شده در سامانه SciVal السویر به عنوان پژوهشگر برتر ایران منتخب انجمن انرژی ایران(IEA) معرفی شده است.
رتبه ۱ گرنت پژوهشی اساتید دانشگاه صنعتی امیرکبیر در سالهای ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۸، پژوهشگر برتر ایران منتخب انجمن مهندسین برق و الکترونیک ایران(IAEEE) در سال ۱۳۸۹، استاد نمونه کشور منتخب وزارت علوم تحقیقات و فناوری در سال ۱۳۸۷، برنده بورس تحقیقاتی اساتید ارائه شده از سوی DAAD در تابستان سال‌های ۱۳۷۹ و ۱۳۸۲ از دیگر افتخارات علمی و پژوهشی این استاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر بوده است.