محققان در یک شرکت دانش بنیان در برج فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به تولید دستگاه «ازنایزر» شده که برای ضد عفونی کردن اماکن مختلف به کار می رود.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر؛ شرکت دانش بنیان « شاره فراز پایدار» مستقر در برج علم و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر تحت مدیریت دکتر فریبرز رشیدی با سابقه ده ساله در حوزه فناوری های مبتنی بر پلاسما در حوزه های نفت، گاز، پتروشیمی و HSE هم اکنون با توجه به وضعیت کنونی کشور و اهمیت ضد عفونی کردن نقاط پرخطر، توان خود را در عرضه انواع «ازنایزر و دستگاهای ضد عفونی کننده» متمرکز کرده است تا بتواند رسالت خود را در راستای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و حفظ سلامت هموطنان ایفا کند.

ازن به عنوان یک اکسید کننده قوی توانایی از بین بردن میکروارگانیسمهایی مانند انواع باکتری، قارچ و ویروس را دارد.
شرکت شاره فراز پایدار در راستای مقابله با شیوع ویروس کرونا توانایی ارایه انواع ازنایزر جهت ضدعفونی هوا، ازنایزر جهت تولید آب ازنیت، محفظه استریل، تونل ( یا کابین) استریل و سنسور های نمایش غلظت ازن را دارست.
«ازنایزرهای ضدعفونی هوا» برای ضد عفونی بیمارستانها، ادارات، اتاق جلسات و کنفرانس، مجلس، بانکها، هوای منزل یا محل کار، هتلها، اماکن عمومی، قطار و پایانه های مسافربری و امثالهم مناسب است.
از دیگر محصولات این شرکت ازنایزر تولید «آب ازنیت» است که این امکان را برای مصرف کننده فراهم می آورد که همیشه از وجود مخزن ذخیره از آب ازنیت با قابلیت ضدعفونی کنندگی بالا اطمینان خاطر داشته باشد.
امکان ضدعفونی مواردی مانند سطوح، تجهیزات، منسوجات، مواد غذایی و جامعه انسانی را با اسپری آب ازنیت می توان فراهم آورد. محفظه استریل می تواند جایگزین اتوکلاوهای بیمارستانی باشد و در راستای استریل ماسکهای پزشکی، البسه و وسایل آزمایشگاهی و پزشکی مورد استفاده قرار گیرد.
همچنین جهت مصارف خانگی می توان البسه، مواد غذایی، میوه و سبزیجات و هر مورد مشکوک به آلودگی را در این محفظه قرار داد  که پس از مدت زمان قید شده در دستورالعمل دستگاه محتویات محفظه ضد عفونی می شود.
تونل و کابینهای ضدعفونی با پاشش  آب ازنیت توانایی ضدعفونی کالا و جامعه انسانی در گیتهای ورودی مراکز درمانی، ادارات، وزارتخانه ها، کارخانه ها، هتلها، زندانها و مجتمع های مسکونی را دارند.
مزایا ضد عفونی با ازن
دستگاه «ازنایزر» عموما به صورت پرتابل و با وزن کم است که بدون نیازمندی به مواد شیمیایی، از اکسیژن موجود در هوای پیرامون، گاز ازن را به صورت آنسایت تولید می کند. در مقایسه با ضدعفونی کننده های رایج که با پاشش روی سطوح باقی می مانند و اثرات خوردگی و هدر رفت سرمایه را در بلند مدت موجب می شوند ازن روی سطوح ذخیره نمی شود.
با توجه به زمان نیمه عمر پایین ازن، این مولکول پس از مدت کوتاهی دوباره تبدیل به اکسیژن می گردد و هیچ گونه اثرات جانبی پس از ضدعفونی را ندارد. همچنین عدم تاثیر مخرب و ایجاد لک روی سطوح و البسه از دیگر مزایای ضدعفونی با ازن است.
سهولت استفاده از ازنایزر و پوشش کامل تمامی نواحی، ریسک خطای نیروی انسانی را درانجام عملیات ضد عفونی به حداقل رسانیده و اثربخشی عملیات ضد عفونی را تضمین می کند. در واقع گاز ازن می تواند به تمامی سطوح، منافذ، ترکها، فیلترهای تهویه و غیره برسد و آنها را ضد عفونی کند. قدرت اکسایش بالا، سرعت بالای ضدعفونی و یکنواختی ضدعفونی از دیگر مزایای استفاده از ازن است.

پروتکل ضد عفونی با استفاده از ازن
تضمین عملیات ضدعفونی ایمن با استفاده از هریک از فناوریهای مرتبط با ازن نیازمند به رعایت پروتکل استاندارد خاص به استفاده از هر دستگاه است که توسط این شرکت تدوین و به مصرف کننده آموزش داده می شود.