محققان یک شرکت مستقر در مرکز نوآوری دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق شدند اپلیکیشن هایی مبنی بر طراحی تداخلات دارویی،تشخیص اولیه بیماری بر اساس الگوریتم های هوشمند و داده های بالینی، تشخیص بیماری های مغز و اعصاب از طریق پردازش های دادگان پاراکلینیکی و کلینیکی را طراحی کنند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، نیما شریفی صادقی فارغ التحصیل رشته مهندسی برق دانشگاه صنعتی امیرکبیر،  سرپرست شرکت دستیار سلامت پیشگام (RNS) و مجری طرح «تحلیل و جداسازی بیماریهای کاهنده روان با استفاده از شبکه های عمیق، بهبود جداسازی سه بعدی تومور مغزی با استفاده از شبکه های چند لایه  تعمیم یافته» گفت: ما در صدد برآمدیم در قالب این پروژه اپلیکیشن هایی را طراحی کنیم.
وی با اشاره به یکی از این اپلیکیشن ها گفت: ما توانستیم  مجموعه نرم افزار هایی را تهیه کنیم که می تواند بیماریهای مغز و اعصاب را به صورت اتوماتیک بدون دخالت پزشک تشخیص دهد.
به گفته وی، این اپلیکیشن با استفاده از تشخیص های افتراقی و تصاویر پاراکلینیکی امکان تشخیص بیماری های مغز و اعصاب را فراهم می کند.
وی افزود: این اولین اپلیکیشن در کشور است که به تشخیص بیماری های مغز و اعصاب می پردازد؛ این اپلیکیشن همانند یک پزشک عمل کرده و در تصمیم گیری به پزشک معالج کمک می نماید.
صادقی ادامه داد: در این اپلیکیشن  ۹۳۸ بیماری و ۱۰ هزار سوال تخصصی را جمع آوری کردیم و بر اساس یک الگوریتم تصمیم گیری را انتشار دادیم؛ به واسطه این ها بیمار میتواند با پاسخ به سوالات، بیماری خود را بیابد.
وی در خصوص نرم افزار بومی که درحوزه دارو توسط این تیم طراحی شده گفت: اپلیکیشن دومی که توسط این تیم  طراحی شده  در خصوص تداخلات دارویی است زیرا اخیرا جان بسیاری از افراد با تداخلات دارویی به خطر می افتد.
وی ادامه داد: این سامانه، داروهای مورد استفاده بیمار را چک می کند و تداخلات را می یابد؛ درواقع این سامانه همانند یک دستیار پزشک عمل کرده و به بیمار کمک می کند که با تداخلات دارویی به بیمار آسیب وارد نشود.

صادقی افزود: سامانه سومی که دراین مرکز  طراحی کردیم در مورد تشخیص بیماری هایی همچون ام اس، الزایمر، پارکینسون،  با استفاده از علائم بالینی است.
وی خاطر نشان کرد: هدف ما از طراحی این اپلیکیشن ها اگاهی رسانی و کاهش درصد خطای پزشکی درنتیجه بالابردن استانداردهای پزشکی است.
وی با بیان اینکه این اپلیکیشن ها در کشور های جهان اول مانند امریکا و انگستان طراحی شده، گفت: اما این اپلیکیشن ها مطابق استانداردهای کشور ما نیست از این رو نیاز بود که اپلیکشن های مورد نیاز کشور را طراحی کنیم.
وی با تاکید بر اهمیت سلامت الکترونیک و سهولت درمان در کشور گفت: این اپلیکشن ها به زودی وارد کافه بازار می شود که امکان استفاده آن فراهم خواهد شد.
این پروژه به سرپرستی دکتر محمد باقر مهناج استاد تمام دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی امیرکبیر  به سرانجام رسیده است .